Wholesale Leak-Proof Vacuum Insulated Food Jar Stainless Steel Thermal Insulationg Lunch Box for Kids Tableware Food Storage Boxes Food Packing Tiffin Box
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Material: | Stainless Steel+PP |
| Food Container Feature: | Vacuum Insulated |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- NI-2103-BWTZ
- Feature
- Eco-Friendly, Disposable, Stocked
- Color
- Red/White
- Usage
- Thermal, Tableware, Food
- Weight
- 232g/273G
- Capacity
- 480ml/680ml
- Lid Material
- PP+Silicone
- Transport Package
- Per in a Color Box
- Specification
- 11*7cm/11*9.5cm
- Trademark
- Nicety
- Origin
- Chaozhou Guangdong Cn
- HS Code
- 7323930000
- Production Capacity
- 400/Month
Product Description
Product Description
- The product is made of eco-friendly materials approved by European tests.
- Unique design,best delivery,high quality guaranteed, good service and competitive price.
- Products can be customized according to customer samples or requirements, more choices are available.
- Can't be placed in a microwave oven and can be placed in the oven.
- Your food container is permanently reusable and 100% recyclable, which helps protect our environment and replaces the use of plastic bags and containers.
- Please note! For different specifications , the price of product is different. If any questions, please contact the salesmen.
Description:
| Item Name | Nicety |
| Item No. | NI-2103-BWTZ |
| Material | Outer plastic & inner stainless steel 304 |
| Size | 11*7cm/11*9.5cm |
| Weight | 232g/273g |
| Capacity | 480ml/680ml |
| Packaging |
as per your requirement |
| Sample | Available |
| Sample Time | 7 days after Trade Insurance Payment established |
| Logo | Laser, Embossing, Silk, Heat Transfering, etc |
| Production Lead time | 30 days after deposit |
| Payment Terms | 30% deposit in advance, balance before shipment |
| Port of Loading | Shenzhen or Shantou |










Our Services:
1. Qucik Response:Your inquiry will be replied within 24 hours. Highest Quick Response Rate over 97%
2. Smooth Communication: Well-trained and experienced employees to answer all your inquires.
3. Sincere Service Attitude: Treat Customers As Friends. No Questions are Neglected.
4. OEM Accepted: We can customize your products to meet all your different requests.
5. Small MOQ: Small Amount wholesales are supported to meet your needs as well as large demands.
6. Fast Delivery: We have Reliable Forwarders with long term cooperation and Competitive Price.
why choose us :
1.Factory direct: We can well control the quality and have absolute advantage prices.
2.OEM / ODM: is offered based on your quantity and requirement.
3.Best quality: We have good professional and experienced engineer and strict QA and QC system.
4.Best price: We make the product by our own factory and maintain the best quality while reduce the cost to offer competitive price
5.Best packaging: Cases wrapped in plastic bag, placed inside paper box. Accept custom packages. the safety of shipping is 100% guaranteed.
6.Best service: Our service term provides you with most professional service before and after sale .
If you are interested in our products, please don't hesitate to contact me.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- lunch box
- plastic stainless steel lunch box
- Wholesale Leak-Proof Vacuum Insulated Food Jar Stainless Steel Thermal Insulationg Lunch Box for Kids Tableware Food Storage Boxes Food Packing Tiffin Box